اخبار

آغاز عمليات پروازهاي تابستاني/ صدور مجوز بيش از 90هزار و 550 پرواز برنامه اي و فوق العاده

1396/04/04

مدير روابط عمومي سازمان هواپيمايي كشوري از آغاز پروازهاي تابستاني امسال خبرداد و گفت: مجوز بيش از 90هزار و 550 سورتي پرواز به صورت برنامه اي و فوق العاده براي اين ايام صادر شده است.
رضا جعفرزاده اظهارداشت: در مجموع بيش از 90هزار و 550 پرواز به صورت برنامه اي و فوق العاده در مسيرهاي داخلي و خارجي برنامه ريزي شده كه از اين تعداد 62960پرواز برنامه اي، 2368 پرواز فوق العاده در مسيرهاي داخلي و 19870 پرواز برنامه اي و 5357پرواز فوق العاده در مسيرهاي بين المللي است .
وي افزود: شركت هاي هواپيمايي ملزم هستند به منظور سهولت دسترسي به نرخ هاي بليط پروازها در مسيرهاي مختلف، ليست نرخ هاي آناليز شده و نهايي را از طريق وب سايت هاي رسمي خود و يا دفاتر خدمات مسافرت هوايي در اختيار متقاضيان قرار دهند.
مدير روابط عمومي سازمان هواپيمايي كشوري با اشاره به اينكه امكان اعتبار سنجي بليت هواپيما از طريق سايت سازمان و انجمن شركت هاي هواپيمايي فراهم شده است بر لزوم اهتمام بيشتر شركت هاي هواپيمايي و مراكز توزيع بليت هواپيما به توصيه هاي دفتر نظارت سازمان هواپيمايي كشوري تاكيد كرد .
جعفرزاده اجراي دستورالعمل حقوق مسافر توسط شركت هاي هواپيمايي را الزامي دانست و ادامه داد: سازمان هواپيمايي كشوري ملاك عملكرد شركت هاي هواپيمايي را رعايت حقوق مسافران و جلب رضايت آنها مي داند.

نامه قدر داني25 مسافر پرواز شماره 6332 زاهدان به تهران از مدير عامل شركت هواپيمايي تفتان

1396/02/31

25مسافر پرواز شماره 6332 زاهدان به تهران در نامه اي از مدير عامل شركت هواپيمايي تفتان قدر داني كردند. به گزارش روابط عمومي شركت هواپيمايي تفتان، به دنبال جاماندن 25 نفر از مسافران از پرواز زاهدان به تهران در روز 29 فروردين و اتخاذ تدابير شركت هواپيمايي تفتان براي رفاه حال مسافران و انجام پرواز جايگزين انجام و به مقصد منتقل شدن به همين منظور مسافران اين پرواز در نامه اي از مديرعامل اين شركت قدر داني كردند. متن نامه به شرح ذيل است:
بسم الله الرحمن الرحيم
كساني كه اگر انان را در زمين به قدرت رسانيم ،نماز بر پا مي دارند و زكات مي دهند و (ديگران را ) به خوبي ها دعوت مي كنند و از بد ي ها باز مي دارند ؛ و پايا همه امور براي خداست . حضور محترم مدير عامل شركت تفتان اير جناب آقاي دكتر حقيقي سلام عليكم عبوديت، تنها راه تقرب به بارگاه خداوند سبحان و سر چشمه فيض الهي است و انسان بنا بر فطرت خود همواره در تلاش براي رسيدن به اين درجه از كمال است . نماز پرچم عبوديت؛ سرود آزادگي، گفتارعاشقانه، عروج و رهايي انسان از وابستگي است تا پيمان الهي را عمل كند و خود را به صف تسبيح كنندگان خدا برساند نماز كارخانه انسان سازي است و ستاره درخشان امت اسلامي، تا آنان را در شب تاريك و گمراهي ازهر گونه كجروي و انحراف برهاند. جامعه و محيطي كه مزين به فضايل و عطر دل انگيز نماز است؛ بوي بد شقاوت هيچ گاه مشام اهلش را نمي آزارد و همواره بوي خوش شكوفه هاي معنويت حضور؛ در تمام زواياي زندگيشان پراكنده است . خون پاك امام حسين (ع) و ياران با وفايش و شهداي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران براي اقامه نماز كه اوج عبادت و بندگي خداست بر زمين جاري شد .
برادر بزرگوار دكتر حقيقي: از اينكه با سعه صدر و كرامت طبع با عنصر اخلاقي، تدوين و تخصص با تكيه بر مديريت جهادي و انقلابي در جهت انجام خدمات مسافرتي به مردم شريف استان سيستان و بلوچستان مشغول خدمت هستيد كمال قدر داني را داريم. واز اينكه در ماجراي جاماندن نمازگزاران از پرواز با هوشمندي و هوشياري و البته با شجاعت؛ ايمان راسخ و تعهد ديني خود و اهميت به نماز اول وقت و نماز جماعت را به نمايش گذاشتيد، تشكر نموده و اميد داريم با استعانت از درگاه حضرت حق و در ظل توجهات حضرت ولي عصر (عج) و تحت زعامت فرماندهي كل قوا حضرت آيت الله العظمي امام خامنه اي مد ظله العالي بيش از پيش در پيشبرد اهداف عاليه نظام مقدس جمهوري انقلاب اسلامي موفق و مويد باشيد . در پايان درخواست مي كنيم نسبت به بخشش و عفو تمامي كساني كه از طرف شما توبيخ و يا تنبيه شده اند دستورات مقتضي را صادر كنيد، زيرا هدف ما: اولا اقامه نماز بود و ثانيا اهميت دادن مسولان امر پرواز و فرودگاهها نسبت به توجه به عبادت و نماز مسافران هواپيما در برنامه ريزي و اقدام، كه بحمدلله با اقدام خوب و به موقع شما و ديگر دلسوزان اقامه نماز حاصل شد. سايه مقام معظم رهبري مستدام باد والسلام
علي هاشمي صدر به نمايندگي از 24 مسافر جامانده از پرواز

خلبان 25 مسافر را جا گذاشت

1396/01/29

صبح امروز 25 سرنشین پرواز هواپیمای شرکت هواپیمایی تفتان ایر استان سیستان و بلوچستان از پرواز جا ماندند.
مدیر عامل شرکت هواپیمایی تفتان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران ضمن عذر خواهی از مسافرین در تشریح این خبر گفت: هواپیمای صبح امروز تفتان ایر درحالی که قراربود ساعت چهارنیم به تهران حرکت کند ساعت 4:48 پرواز کرد.
وی افزود: سه دقیقه قبل حرکت وقتی مسافران متوجه شدند که تا رسیدن به تهران نمازشان قضا خواهد شد و به همین دلیل درپای پلکان هواپیما به نماز ایستادند که با اصرار وشتاب خلبان، پلکان ازهواپیما جدا شد و هواپیما پرواز کرد که با این اقدام 25 نفر ازمسافران زاهدان - تهران از پرواز جا ماندند.
ابوالفضل حقیقی ادامه داد:با توجه به اینکه امروز روز ارتش است، همه پروازهای صبح امروز باید پیش از ساعت 7:30 صبح به فرودگاه مهرآباد می‌رسید که در غیر این صورت پرواز باید با تاخیر چند ساعته انجام می‌شد.
مدیر عامل شرکت هواپیمایی تفتان در پایان افزود: مسافران جا مانده در صورت تمایل می تواند از پرواز ویژه که برای آنها اختصاص یافته پنجشنبه شب ساعت 21:15 برای خود مجددا بلیط تهیه کنند و یا هزینه بلیط خود را به صورت کامل دریافت کنند/ عصر ایران

استفاده از لباس سنتی با پوشش کامل اسلامی برای اولین بار در هواپیمایی تفتان

1395/04/08

مهمانداران یک شرکت هواپیمایی نه تنها لباس سنتی مردم سیستان و بلوچستان را به تن می‌کنند بلکه بانوان مهماندار تا قبل از ورود به هواپیما نیز چادر محلی به سر می‌کنند.

ابوالفضل حقیقی، نایب رئیس هیات مدیره یک شرکت هواپیمایی که ایده استفاده از لباس سنتی برای مهمانداران هواپیمایی را اجرایی کرد به خبرنگار مهر گفت: علاقه مند بودم تا از ایده‌های نو برای معرفی فرهنگ ایران استفاده کنم.

وی ادامه داد: من مدتی پیش به استان سیستان و بلوچستان رفتم و متوجه جذابیت لباس‌های محلی مردم این استان شدم به همین دلیل در شرکت هواپیمایی تصمیم گرفتیم به جای اینکه غربی فکر کنیم سعی کردیم با معرفی فرهنگ، هدیه‌ای به مردم استان بدهیم و ترویج دهنده فرهنگ آنها در عرصه صنعت گردشگری باشیم.

حقیقی ادامه داد: به همین علت لباس محلی را به عنوان لباس رسمی مهمانداران انتخاب کردیم که ۸ رنگ برای لباس آنها در نظر گرفته شد تا هر مهماندار در طول پرواز یک رنگ از لباس سنتی را به تن کند به این ترتیب حداقل در یک پرواز شاهد ۴ رنگ متفاوت در لباس محلی مهمانداران خواهیم بود.

حقیقی درباره اینکه لباس مهمانداران بیشتر شبیه به لباس هندی و پاکستانی هاست گفت: این لباس‌ها توسط خانم شهین شهرکی که از هنرمندان خیاط و صنایع دستی استان است، دوخته و طراحی شده است. همچنین از آنجا که استان سیستان و بلوچستان به خصوص بخش چابهار و گواتر به هند و پاکستان نزدیک است، لباس مردم استان، بی تاثیر از فرهنگ آنها نبوده است.

وی گفت: لباس‌های طراحی شده برای مهمانداران شامل کفش، کلاه، شال، شلوار و لباس سنتی است. ما حتی از کفش سنتی برای این کار بهره گرفته‌ایم. همچنین برای اولین بار بانوان مهماندار از چادر سنتی سیستان و بلوچستان استفاده خواهند کرد آنها از در منزل تا هنگام ورود به کابین هواپیما این چادر را به سر می‌کنند سپس آن را آویزان کرده و پذیرایی می‌کنند.

این مدیر شرکت هواپیمایی در ادامه گفت: تلاش می‌کنیم که از حضور نوابغ کترینگ بهره برده و غذای سنتی سیستان و بلوچستان و عرقیات سنتی در هواپیما سرو شود. در آینده نیز تصمیم داریم که لباس مهمانداران نسبت به شهری که در مقصد قرار دارد تغییر کند. همچنین اگر از سفر خارجی به ایران برمی گردند لباس آن کشور را به تن داشته باشند.

وی افزود: احتمالا تا یک ماه آینده فروش تجاری این هواپیمایی آغاز می‌شود. نگاه ما غیرانتفاعی و ملی است به خصوص توجه به مناطق محروم را در اولویت قرار داده ایم همچنین می خواهیم که در کنار سفرهای داخلی تا دو سه ماه آینده سفر به کشورهای مختلف را نیز داشته باشیم. اما این موضوع را در نظر می‌گیریم که فرهنگ و سنت ایران را در آن پروازها به نمایش بگذاریم چه در لباس و کترینگ و چه در آنونس‌های بومی که در هواپیما پخش می شود. در نظر داریم تا توضیحات مهمانداران غیر از زبان انگلیسی و فارسی به زبان محلی نیز ارائه شود.

این سرمایه‌گذار گفت: در قوانین بین‌المللی محدودیتی برای طراحی لباس وجود ندارد در این لباس‌های محلی به نوعی شبیه به مانتو شلوار هستند. هدف ما این است که در سیستان و بلوچستان سفیر صلح، آرامش و امنیت و تمدن ۷ هزار ساله باشیم و این تصور را که برخی نسبت به استان دارند و تصور می کنند ناامن است، را از ذهن‌ها پاک کنیم.